Testy na erektilnú dysfunkciu

Až 30 miliónov amerických mužov trpí erektilnou dysfunkciou.

Erektilná dysfunkcia môže mať psychické a fyzické príčiny.

Existuje mnoho testov na diagnostikovanie erektilnej dysfunkcie. Niektoré z nich sú fyzického, iné psychického charakteru.

Kedysi lekári verili, že väčšina prípadov erektilnej dysfunkcie je spôsobená psychologickými problémami. Dnes už vieme, že to nie je veľmi pravdepodobné.

Podľa Národného ústavu pre cukrovku, tráviace a obličkové ochorenia (NIDDK) postihuje erektilná dysfunkcia až 30 miliónov amerických mužov. Niektoré problémy s erekciou sú psychologického charakteru, ale lekári teraz priznávajú, že mnohé prípady erektilnej dysfunkcie sú spôsobené základnými zdravotnými problémami.

Počiatočné hodnotenie lekára pri erektilnej dysfunkcii sa bude zvyčajne zakladať na jednoduchej anamnéze a vykonaní fyzického vyšetrenia. Ak toto hodnotenie naznačuje fyzickú príčinu vašej erektilnej dysfunkcie, bude potrebné ešte vykonať diagnostické testy na určenie základnej príčiny.

Testy na erektilnú dysfunkciu

Na identifikáciu príčiny vášho ochorenia môže byť použité množstvo rôznych testov:

Info: https://www.erekciablog.sk/

Fyzická skúška

Podrobná fyzická kontrola môže pomôcť Vášmu lekárovi posúdiť vaše celkové zdravie. Váš lekár pravdepodobne skontroluje krvný tlak a spýta sa na akékoľvek nedávne zranenia alebo choroby, ktorými ste v minulosti prešli. Môže sa tiež spýtať na všetky lieky alebo doplnky, ktoré v súčasnosti užívate. Hmatom preskúma váš penis a semenníky pre zistenie akýchkoľvek zjavných abnormalít.

Psychologická skúška

Váš lekár možno bude potrebovať posúdiť, či existujú nejaké psychologické problémy vedúce k vašej erektilnej dysfunkcii. Pravdepodobne skontroluje tieto príznaky:

 • stres
 • depresia
 • úzkosť

Lekár môže mať tiež otázky na váš partnerský život a podrobne sa zaujímať o vaše sexuálne zážitky.

Nočná skúška erekcie

Muži zažívajú erekciu zvyčajne v noci, keď spia. Pre dosiahnutie erekcie je potrebných mnoho samostatných fyziologických systémov, takže prítomnosť nočnej erekcie môže pomôcť určiť, či má vaša erektilná dysfunkcia fyzickú alebo psychickú príčinu.

Nočná skúška erekcie môže určiť, či zažívate v noci erekciu. Podľa kliniky Mayo kliniky tento test zahŕňa obmotanie špeciálnej pásky okolo penisu pred spánkom. Ak zažijete erekciu, páska sa cez noc oddelí. Ak dôjde k skutočnej dysfunkcii fyziologických štruktúr potrebných na vytvorenie erekcie, k nočnej erekcii nedôjde. Mohlo by to byť spôsobené základnými zdravotnými stavmi, ako je napríklad:

 • mŕtvica
 • vysoký krvný tlak
 • cukrovka
 • roztrúsená skleróza
 • cievne ochorenia

Na druhej strane, ak sú všetky biologické systémy potrebné na erekciu funkčné a príčina erektilnej dysfunkcie je psychologická, nočná erekcie bude stále prítomná počas hlbokého spánku typického pre fázu spánku nazývanú REM.

Krvné testy a rozbor moču

Krvné testy a rozbor moču dokážu odhaliť príznaky ochorení spojených s erektilnou dysfunkciou, ako je napríklad:

 • cukrovka
 • srdcové ochorenie
 • ochorenie obličiek

Tieto testy môžu tiež dokázať, či pri vašej erektilnej dysfunkcii zohrávajú rolu hladiny hormónov.

Ultrazvuk

Ultrazvuk používa zvukové vlny na zobrazenie vnútra tela. Je to efektívny spôsob vyšetrenia obehu krvi. Ak má muž erektilnú dysfunkciu, ultrazvuk môže kontrolovať prekrvenie penisu. Ultrazvuková tyčinka sa jednoducho presunie cez krvné cievy, ktoré zásobujú penis krvou.

Niekedy sa pred týmto testom na stimuláciu erekcie môže použiť injekcia. Ultrazvuk potom môže zistiť, či sa prekrvenie dostatočne zvyšuje. Bolesť pri injekčnom zákroku je len zriedkavá. Ak budete mať nepríjemné pocity, tie budú pravdepodobne len mierne a rýchlo ustúpia. Ak sa však bojíte injekcií, porozprávajte sa so svojím lekárom. Je možné, že sa pred týmto testom potom uprednostní liek na erektilnú dysfunkciu, ako je sildenafil (Viagra).

Záver

Erektilná dysfunkcia ovplyvňuje mnoho mužov a na diagnostiku sa používa veľa testov. Väčšina testov je jednoduchá a bezbolestná a pomôže vášmu lekárovi lepšie porozumieť vášmu zdravotnému stavu, aby ste mohli žiť šťastný a plnohodnotný život. Ak zažívate príznaky erektilnej dysfunkcie, kontaktujte svojho lekára.

Na podporu erekcie môžete využiť aj prírodné látky a to napr. Stoporex:

stoporex klasik plus prolong